Historie

Stručně z klubové historie

Historie klubu je velmi bohatá a začala se psát již roku 1935, kdy se 18 ze zdejších bosých „kopáčů návesní ligy“ rozhodlo založit na ustavující schůzi Sportovní klub Hrdějovice. Nemaje vlastního hřiště, byla nutnost uchýlit se do azylu na nedaleké hřiště v Nemanicích. Oříškem však byla doprava k zápasům na cizích hřištích. Probíhala většinou dnes již nemyslitelně na kolech a samozřejmě veškeré aktivity bylo možné uskutečňovat až po každodenní práci. V prvních letech sbíral vavříny zejména tým dorostu. Největším problémem bylo i nadále vybudování vlastního hřiště. To se podařilo až díky spolupráce s obcí Hrdějovice v roce 1951. To jsme se již ale jmenovali Tělovýchovná jednota Slavoj Hrdějovice. Záhy se uskutečnila výstavba později hojně navštěvovaného volejbalové hřiště. Největším problémem však stále zůstávaly prostory pro převlékání hráčů. Toto se vyřešilo v roce 1954 výstavbou kabin na prostředku hřiště.

Postupem let již nevyhovovalo zázemí kabin pro potřeby soutěží I.A třídy mužů, a tak roku 1963 vyrostla v místě dnešního zázemí (u potoka) zcela nová budova. Na její výstavbě se brigádně podíleli členové tělovýchovné jednoty, finanční zajištění poskytla obce Hrdějovice a okresní úřad v Českých Budějovicích. A následovala fotbalová vítězství a také prohry, jak již to tak ve sportu bývá. Za zmínku stojí například zakoupení autobusu v roce 1970 a jeho odvezením do kovošrotu v roce 1974. V té době TJ zastřešovala oddíl mužů, dorostu a žáků (založen v roce 1962).
 
A přišel revoluční rok 1989. V tomto roce hráli žáci III. třídu, dorost I.A třídu a muži I.B třídu. Místními sportovci velmi kladně hodnoceným počinem bylo vybudování bufetu z někdejší staré kabiny. Jak čas ukázal, z minima se vytěžilo maximum. Porevoluční roky nám vyhovovaly (že by ta změna klimatu?). V roce 1993 se podařil historický úspěch našim dorostencům, když vyhráli I.A třídu a postoupili do krajského přeboru, kde však vydrželi pouze jeden rok. Také žáci se postupně „prokousali“ z III.třídy přes okresní přebor do I.A třídy, kterou v roce 2004 vyhráli a zažili tak pro Hrdějovice historický postup do krajského přeboru. To však znamenalo povinnost založit i tým mladších žáků. Samozřejmě největší událostí byl postup mužů do I.A třídy v roce 2000 (oslavovalo se až do rána). Pro velký zájem hráčů se založil také B tým mužů.
 
Na jaře roku 2002 začala v areálu fotbalového hřiště rozsáhlá přestavba kabin u potoka. Tato přestavba probíhala za finanční účasti obce Hrdějovice a její realizace po stránce pracovní ležela na bedrech členů tělovýchovné jednoty.  Její dokončení proběhlo v roce 2005, kdy byla celá stavba slavnostně otevřena současně s oslavou 70. let od založení klubu. Součástí nově vybudovaného komplexu jsou 4 kabiny se sociálním zařízením, kabina pro rozhodčího se sociálním zařízením, restaurace pro 70 lidí s kuchyní, pergola, hospodářské prostory a byt pro správce hřiště.